The nominations for the 2016 UK Larp Awards are out and they are:

Best Club System

Aftermath
Forever’s Destiny
Fools & Heroes
Hero Quest
HokFell

Best Small Larp

The World Went Dark
Twisted Tales
Tommy Guns & Temperance
Vault 57
Faded Glory

Best Medium Larp

Animatium
Slayers
Outcast
Shadow Wars
Falling Down

 

Best Large Larp

Lorien Trust
Empire
Curious Pastimes
Odyssey
Herofest

 

Best Family Larp

Outcast
Empire
Lorien Trust
HeroFest
Curious Pastimes

Best Grass roots system

Fools & Heroes
Empire
The World Went Dark
Herofest
Lorien Trust

 

Best New Larp

The World Went Dark
Slayers
The Verse
Tommy Guns & Temperance
Erda

Best Larp Producer – Foam/Latex

Light Armouries
Craeftigan
Medlock Armoury
Eldritch
Saxon Violence

Best Producer – Leather

Evenlode
Ben Loder
Battle Ready
Darkblade
Lock ‘n’ Lode

Best Producer – Costume

Sewn by Dragons
White Star
Craeftigan
The Midgard Seamstress
Chow’s Emporium

 

Best Larp Caterer

Caggles Catering
Mhoreish
Tykes
Right Wok
Goldbird Catering

Creature Costume

PD Dragon
Kalderin
Fish Queen
Mystwood’s Mimic
Faded Glory’s Giant Wraith

In-field Retailer of the Year

Craeftigan
Having a larp
Chows Emporium
Gem’s Trading Co
Das Shoppe

Best On-Line Retailer

Clutterbuy’s
Larpkit.com
Darkblade
LarpInn
Chow’s Emporium

NPC of the year

Harry Harold – “John of Meade”
James Wade – “Zoraster”
Andrew Forrest – “Ishtar”
Jenny Barret – “Eloise Hunter”
Sarah Poulter – “Sinobia”

Event Crew Member of the Year

Caroline Proctor
Zoe Houghton
Emmylou Laird
Sky Roberts
Adam Jessop

Player of the Year

Steph Morris
Al Bevan
Andy Hayman
Charley Downey
Adrian Waite

Bard of the Year

Mark Chilvers
Iain Sewell
Jamie Wakefield
Adam (Dred) Roberts
Lester the Jester

Escape Room

The Live Escape
Panic Room Gravesend
Enigma Escape
Clue HQ Warrington
Escape the Room London – Covent Garden

Mainstream Event

Secret Cinema
Prince Charles Cinema
Alton Towers Scarefest
Heist
Reading Airsoft – Zombie Infestation

Photo Category – General – Judges Choice

“109th and 23rd march to war” – Ronnie Hall
“The Day after the (Death) Knight before.” – Robert Sellwood
“A Mother’s Grief” by Roy Smallpage
“moon rising” – Keith Taite
“The fallen comrade” – Bart Holsbergen

Photo Category – Costume – Judges Choice

“Blue’s debu”’ – Charley Hall
“Grokk, Earth Demon” – Marv Portlock and Andrew Joseph
“Fia, Queen of Rage” – Ruth Margaret
“Depraved” – Thomas Blade
“Earthbourne Stone Golems” – Mandala

Photo Category – General – Winner People’s Choice

“A Mother’s Grief” by Roy Smallpage

Photo Category – Costume – Winner People’s Choice

“Depraved” by Thomas Blade

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!